Umění vděčnosti: Klíč ke klidné a efektivní mysli, naplněnému životu a zdravému tělu
Vděčnost je schopnost uvědomit si hodnotu věcí, které již máme, příjemných okamžiků, které nám život přináší i toho, co jsme již vybudovali. Tento jednoduchý, ale mocný postoj má hluboký dopad na lidskou psychiku i fyzické zdraví. Je důležité se soustředit i na maličkosti, které máme a na všechno to, co bereme jako samozřejmost. Vděčností za svůj život počínaje.
Vděčnost a psychika
Pravidelné praktikování vděčnosti zlepšuje náš pohled na svět. Zaměřujeme-li se na to, co je dobré a pozitivní, pomáháme naší mysli lépe se vyrovnat s obtížnými situacemi a stresory. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně vyjadřují vděčnost, mívají nižší hladinu stresu, lepší spánek a větší schopnost pociťovat štěstí.
Vděčnost také podporuje sebedůvěru a sebeúctu. Uvědomujeme-li si, že nám život nabízí mnoho dobrého, máme tendenci cítit se hodnotněji a schopněji zvládáme změny a nejistoty. Navíc zaměřením se na pozitivní aspekty přítomného okamžiku automaticky tvoříme i pozitivní budoucnost, protože směrujeme svou energii k růstu.
Vděčnost a tělo
I naše tělo reaguje na praktikování vděčnosti. Pozitivní emoce, které v sobě pěstujeme, mění chemické procesy v mozku. Hormony nejenže navozují pocity klidu a spokojenosti, ale také posilují imunitní systém a urychlují regeneraci organismu. Pravidelné uvědomování si toho, co nám dělá radost i toho, co máme, zlepšuje odolnost vůči nemocem.
Někdy stačí krátká afirmace: „Děkuji Ti moje tělo“!
S vděčností vstávej a s vděčností usínej!
Ranní cvičení – tip – můžete si naprosto zjednodušit na pouhé uvědomění si:
- Po probuzení si sedněte na klidné místo (můžete ještě v posteli), zavřete oči a třikrát se hluboce nadechněte.
- Položte si ruku na hruď a řekněte si například: „Děkuji za nový den, za šanci tvořit, za zdraví, které mi slouží, za to, že existuji, hýbu se, za přátele, partnera, děti, domov, práci, mír…“
- Vybavte tři věci, na které se dnes těšíte (může to být ranní káva, setkání s přáteli, procházka apod.).
Večerní cvičení – tip:
- Před spaním si najděte klidnou chvíli a zavřete oči.
- Chvilku se soustřeďte na svůj dech a na uvolnění celého těla.
- Pak se zeptejte se sami sebe: „Co mi dnes přineslo radost? Co jsem se naučil/a? Za co jsem vděčný/á?“
- Vyjmenujte si v duchu tři situace nebo osoby, které jste dnes ocenili a také tři situace, za které jste vděční sami sobě.
- Ukončete myšlenkou: „Děkuji za dnešní den.“
Závěr
Vděčnost je jednoduchý nástroj, který má obrovskou sílu. Pravidelným praktikováním můžete transformovat svůj pohled na život, posílit svou psychiku i fyzické zdraví. Začnete ještě dnes – stačí pár minut a Váš život se promění.
Jindra Vodárková